Medvehagyma a szervezet kéményseprője

Medvehagyma a szervezet kéményseprője

Népies nevei: Sásihagyma, poszhagyma, vadfokhagyma, sarima, kígyóhagyma, salamás, sajamás, cigányhagyma, poroshagyma, erdei fokhagyma, boszorkányhagyma.

 

A medvehagyma (Allium ursinum) – A növény a nevét onnan kapta, hogy amikor a medve felébredt téli álmából csak ezt az egy növényt fogyasztja, mivel a téli alvás alatt a szervezetében felhalmozódott salakanyagokat kitakarítja. Ilyenkor az emberre teljesen veszélytelen az állat, mert minden erejével arra törekszik, hogy megszabaduljon toxikonjaitól. A medve a hagymához patakok vizét fogyasztja nagy mennyiségben. Gondoljunk csak arra, hogy amikor az ember hagymát eszik mekkora vízigénye támad.

 

Erdőkben, ligetekben nagy telepeket alkot. A fokhagyma illatára ízére emlékeztető, 25-30 cm magas, hófehér virágú, évelő növény. Március végén, április elején jelennek meg a föld feletti hosszúkás, ívesen visszahajló levelei.

Fehér virágai április-májusban nyílnak. A hagyma hosszúkás tojásdad alakú. Emberi fogyasztásra a zöld részek és a hagyma alkalmazható. Nyugat-Európában olyannyira kedvelt fűszernövény, hogy a tömeges gyűjtése veszélyeztetni kezdte az állományát, ezért védetté nyilvánították.

A védett területek kivételével hazánkban még nem tiltott gyűjtése. A természetes hazai medvehagyma állomány védelméért érdemes egy-egy töröl csak a levelek felét leszedni, mert így a hagyma virágozhat, és a magok elszórása is biztosított marad. Egy-egy hagyma kertben történő elültetésével és a növény termesztésével változatosabbá tehetjük megszokott ételeink ízét, zamatát.

Magyarországon a következő gyűjtőhelyeken található meg tömegesen a medvehagyma: Bakony, Gerecse, Mecsek, Orfű környéke. A védett területeken engedéllyel gyűjthető növény.

 

Mindenképpen virágzás előtt gyűjtsük, mert virágzáskor a növény mérgező. Tavasszal leveles szárát, ősszel hagymáját gyűjthetjük.

 

HATÓANYAGAI:

Allicin a fő hatóanyaga, ezenkívül allinázt, ajoent, metilallil-triszulfidot, adenozint, flavonoidokat, cisztent, foszfolipideket, béta-szitoszterint, növényi sztereoidokat és klorofillt tartalmaz.

Vitaminok közül A-, B1-, B2-, C-, és niacint, ásványi anyagok közül magnéziumot, nagy mennyiségű vasat (20x több vas van benne, mint a fokhagymában), cinket, mangánt, kalciumot, szelént.

A medvehagyma gyógyászati célra felhasználható részei:

– száras levele (Allii ursinum flos)

– hagymája (Allii ursinum bulbi)

 

 

 

ALKALMAZÁSÁNAK MÓDJAI:

 

  • Friss préselt lé:
  • A tavasszal gyűjtött friss leveles szárat gyümölcs centrifugával kipréseljük és levélből 5 cl-t kefirbe vagy valami más lébe belekeverve fogyasztjuk.

 

  • Teaként

A szárított medvehagyma leveleket (1-2 evőkanál) 3-4 dl vízzel leforrázzuk, letakarjuk, 5-10 percig ázni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Napi 2-3 csésze az ajánlott adag.

 

  • Tinktúra

Tinktúrából napi 12-16 csepp a dózis, érdemes reggel bevenni. Noha nincs olyan kellemetlen csípős hatása mint a fokhagymának, mégis érdemes 1-1ésfél dl vízbe csepegtetni.

A tinktúra előnye, hogy egész évben rendelkezésünkre áll.

Külsőleg a medvehagyma teájából készült borogatások és lemosások hozhatnak eredményt bőrgombák esetén.

 

  • Élelemként

A friss leveleket lehet felhasználni levesek, mártások, húsok stb. elkészítéséhez (noha hő hatására a hatóanyagok egy része elvész.)

 

  • Medvehagyma méz:

Magyarországon is immár beszerezhető bio-medvehagyma méz (250g kb. 600-800 Ft-ba kerül)

 

A medvehagyma élettani és gyógyhatásai betegségcsoportok szerint:

 

1) Szív- és keringési betegségek

A medvehagyma az egyik legerősebb vértisztító növény, gátolja a vérrögképződést, csökkenti a vérzsír szintjét beleértve a koleszterin és triglicerid szintet is. Javítja a memóriát, mivel tisztítja a hajszálereket is. Tartósan alkalmazva csökkenti a vérnyomást, mert képes feloldani az érfalak lerakódásait (főképp időskori magas vérnyomás esetén). A medvehagyma serkenti a vérképzést, magas vastartalma miatt vérszegénység esetén is bevált növény. Hatékonyan csökkenti a koszorúerek lerakódásait, így használatával csökkenthető a szívinfarktus veszélye.

 

2) Húgyúti szervek betegségei

Tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, serkenti a vizek kiürülését. Kimossa a vese- és hólyaghomokot illetve az apróbb köveket. Fertőtlenítő hatással van az egész húgyúti rendszerre. A vizeletben, így a vesékben, hólyagban lévő baktériumokat és vírusokat elpusztítja és “immunizálja” az altesti szerveket, különösen hatékony felfázásos tünetek enyhítésére és felszámolására.

Forrás anyag: balintcseppek.hu

 

Érdekel, hogy még milyen betegségekre jó a medvehagyma, és milyen növényekkel együtt lehet még alkalmazni? Gyere és kukkants be az oldalra:

http://timcsigyogynoveny.blogspot.hu/2011/07/medvehagyma-szervezet-kemenyseproje.html

Hogyan neveljünk medvehagymát cserépben és a kiskertünkbe:

http://timcsigyogynoveny.blogspot.hu/2013/03/hogyan-neveljunk-medvehagymat-cserepben.html

 

További nagyon kellemes napot kívánok szeretettel!

 

Tóth Timcsi – Timcsi GyógynövényKert http://timcsigyogynoveny.blogspot.com

 

“Gyógyítani, egészségesnek lenni csak a természettel összhangban lehet!”

 

Ex Libris - Kalendárium a Kereteid Kitörléséhez - AJÁNDÉK pdf: http://kerekegeszember.hu/ajandek-naptar/

Porszem Meséi - mesekönyv részlet AJÁNDÉK pdf - felnőtteknek és gyerkőcöknek: http://kerekegeszember.hu/porszem-ajandek/

Szólj hozzá!