Körömvirág (Calendula officinalis)

Körömvirág (Calendula officinalis)

Régi kedvenc – Lépten-nyomon beleakadunk, és nem elég egyszer írni róla! Remélem ezúttal is tudok újat írni e gyönyörű virágról!

 

Már a középkorban javasolták a körömvirágot bélműködés zavarok és májbántalmak ellen. Manapság ennek a narancssárga virágot hozó növénynek sok más gyógyító erőt is tulajdonítanak.

Minthogy élénkítő és görcsoldó hatású, asztma, köhögés, álmatlanság, szapora szívverés és szorongás ellen is ajánlható.

Külsőleg is sokrétűen használatos: sebek, zúzódások, fagydaganatok, ekcéma és fekély gyógyítására. Segít a bőr és a nyálkahártya gyulladásainak megszüntetésében.

Azok a nők, akik a vérzés rendellenességeinek megszüntetése végett folyamodnak hozzá, aligha csalódnak benne.

 

Az élénk narancs, arany és sárga színekben virító körömvirág szemkápráztató színkavalkádot alkot.

 

Mit is tartalmaz ez a gyönyörű növény amiért gyógynövényként is évszázadok óta ismerik?

 

Elsőként említeném a körömvirág illóolajat, amely a következőket tartalmazza:

 

  • ·mentont,
  • ·izomentont,
  • ·karvont,
  • ·terpinént.

Ezen kívül

 

  • ·karotinoidokat,
  • ·flavonoidokat,
  • ·szaponinokat,
  • ·szabad triterpéneket,
  • ·poliszacharidokat tartalmaz.

 

Nos, akkor nézzük csak meg részletesen mire is használhatjuk a körömvirágot?

 

A körömvirágról tudományosan is bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer.

Belsőleg: gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják.

Külsőleg alkalmas visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén.

E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetika ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként.

Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlom én magam is. Mivel én is az érzékeny bőrűek kategóriába tartozom, hamar felégek, de a körömvirág krém mindig áldásosan nyugtatja felégett bőrömet.

Ezenkivűl nagyon hatásos a sebeke kezelésére, hamarabb gyógyul tőle a seb! Kislányom kisebb sérülésit is ezzel kezeljük.

A legjobb az egészben, hogy saját magad termesztheted a kertedben, sőt erkélyeken dézsákban is vígan megél! A mi “házi patikánkból” sosem hiányozhat a körömvirág krém, na és persze a gyönyörű sárga virágjáról se feledkezzünk meg!

 

Szeretnéd, ha kerted a természet adta gyógyszerekkel is ellátna?

 

Nincs jobb módja kihasználni a kertben a fennmaradó helyet másra, mint gyógynövények termesztésére. De csak egy erkélyed van? Az sem gond a körömvirágot dézsában is nevelheted! Így a belőle készíthető krém igazi áldás a háztartásban!

 

Régen mindig gyógyszertárba, gyógynövényboltokba kerestem a körömvirágkrémet, de mióta foglalkozom a gyógynövényekkel, már magam is el tudom készíteni. Egy-két recepttel is megajándékozlak kedves olvasó, de menjünk csak sorjában!

Tisztában vagyunk már gyógyító hatásával?!

 

Akkor most ismerkedjünk meg a termesztésével!

 

Most megmutatom neked, hogy a körömvirágot hogyan érdemes termeszteni!

A főként szegélynövényként ismert körömvirág cserépben és ablakládában is remekül mutat. Magról vethető egynyári növényként júniustól az első fagyokig virágzik, ha rendszeresen eltávolítjuk az elnyílt virágokat.

 

A körömvirág Európa mediterrán vidékeiről származik. Jól érzi magát kertben és lakásban is, és virágporával magához vonzza a méheket, nektárjával pedig a dongókat, a zengőlegyeket és a pillangókat.

 

Méret és növekedés

A körömvirág elágazó növény, keskeny levelei élénkzöldek, százszorszépre emlékeztető virágai átmérője legfeljebb 10 cm. A legtöbb körömvirág változattól függően 25-60 cm magasra nő, a színük a halvány sárgától a mély narancsig terjedhet. A szimpla virágúak közepe sárga vagy barna, a telt virágú változatoké megegyezik a sziromzat színével. A közepes vagy nagy változatokat ágyásba, a kisebbeket cserépbe vessük.

 

Magról szaporítás

Szabadban a magokat március végén, április elején vessük a végső helyükre. Júniusra várható a virágzás kezdete. Mindig általános virágföldet használjunk, a magokat 1 cm vastagon terítsük be földdel.

Csírázás után érdemes a palántákat megritkítani, hogy a megmaradt növényeknek elég helyük legyen.

A talajt tartsuk éppen nedvesen, és csak a bimbók megjelenésekor kezdjük rendesen locsolni.

 

Korai virágok

Ha szeretnénk előbbre hozni a virágzást már májusra, január-februárban vessük el a magokat fűtött üvegházban. A magokat kis cserepekbe, 1 cm mélyre vessük, csíráztató földbe.

Egy cserépbe legfeljebb két mag kerüljön, 10-15 °C-on tartsuk őket csírázásig. Ha kibújtak a növénykék, a hőmérsékletet tartsuk 10°C-on, és levegőztetéssel akadályozzuk meg a rothadást. Március végéig ültessük át a növénykéket általános virágföldbe. Ha már nem kell tartani az éjszakai fagyoktól, tegyük ki a cserepeket védett helyre, rakjuk kaspókba vagy tartókba.

 

Hogyan használjuk?

 

Tea: Tegyünk 1 csészébe 1 teáskanálnyi szárított körömvirágot, forrázzuk le, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. Lehűtve gargarizálásra is alkalmas. A teát általában epebántalmak, gyomorgörcsök esetén fogyasszuk.

Kenőcs: Két maréknyi friss körömvirágot dörzsöljünk szét, és vízfürdő felett keverjük el 50 g vajjal, hagyjuk állni negyedórán át, majd mullkendőn nyomjuk át. Ha kihűlt, tegyük tiszta üvegbe, és hűtőszekrényben tároljuk. Bőrkiütésekre és napégés okozta fájdalmakra ajánlott.

Borogatás: Forrázzunk le 1 csésze forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított körömvirágot, majd 10 perc után szűrjük le. Borogassuk vele a sérült felületet. Naponta 2-3 kezelés ajánlott.

Fűszerként: az ételeknek sárgás színt és enyhén csípős ízt ad. Virágszirmait használhatjuk rizs, húsleves ízesítéséhez.

 

Figyelmeztetés! Jó tudni!

Ne keverjük össze a hozzá hasonló közönséges büdöskével (Tagetes patula)

 

A legjobb és legegyszerűbb kenőcsöt így készítheted:

Egy lábasban 250 g tiszta sertészsírt hevítsünk forrásig. Ehhez két jó marék körömvirágot (virágot, levelet, szárat) szórunk. Engedjük felhabzani, folytonos keverés közben, majd levesszük a tűzről az edényt, hogy egy éjszakán át hűljön. Másnap enyhén fölmelegítjük ismét, tartalmát tiszta lenvásznon nyomjuk át. A virágból, levélből, szárból kisajtolt kenőcsöt zárható üvegekbe töltjük.

 

Tetszett ez a kis bemutató? Elhatároztad, hogy kerted, erkélyed ékévé teszed a körömvirágot? Akkor kukkants be az oldalamra http://timcsigyogynoveny.blogspot.com/2012/02/koromvirag.html . Itt a teljes cikket megtekintheted és ha megbetegszik a növényed arra is találsz tanácsokat a dísznövényes oldalamon http://disznovenyabc.blogspot.com/2012/02/koromvirag.html ! De még a vásárláshoz is adok néhány tippet!

Sőt ha feliratkozol a Timcsi Gyógynövénykert hírlevélre akkor az ajándék e-bookban is legalább két oldalt megtöltöttem a körömvirág leírásával és több receptet is felkutattam hozzá! Gyere, várlak!

Köszönöm figyelmedet! További szép napot kívánok neked szeretettel!

Kné Tóth Timcsi – Timcsi Gyógynövénykert és a Kicsi kertem szép virágai oldalak szerkesztője

http://timcsigyogynoveny.blogspot.com

http://disznovenyabc.blogspot.com

 


 

Ex Libris - Kalendárium a Kereteid Kitörléséhez - AJÁNDÉK pdf: http://kerekegeszember.hu/ajandek-naptar/

Porszem Meséi - mesekönyv részlet AJÁNDÉK pdf - felnőtteknek és gyerkőcöknek: http://kerekegeszember.hu/porszem-ajandek/

Szólj hozzá!