CICKAFARKFŰ – Achillea millefolium

CICKAFARKFŰ – Achillea millefolium

Népies elnevezései: borbolya, cickóró, egérfarka, ezerlevelűfű, pulykafű.

 

A cickafarkfű a görög Achilleia-ból ered, egy hős nevét viseli, aki a betegségek gyógyítását egy Chiron nevű kentaurtól tanulta meg és a cickafarkfüvet használta Telephos és más harcosok sebeinek gyógyítására.

 

A millefolium szó két latin eredetű szóból tevődik össze: mille – ezer és folium – levél, ami a cickafarkfű dús levélzetére utal. A cickafarkfű növénynek a virágát kell gyűjteni.

 

Két fajtája létezik: egy gyógyító és egy nem gyógyító faj. A gyógyító hatású cickafark virágát ujjaink között szétmorzsolva kellemes kamillaillatot érezhetünk. Erről bárki könnyen rájöhet, mit is talált.

A növény egyaránt honos Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Amerikában.

 

Szívós, nagyon ellenálló, sőt szinte kipusztíthatatlan. Silány talajú mezőkön, legelőkön, utak és szántóföldek mentén, száraz lejtőkön terem. Apró fehér vagy rózsaszín virágai ernyőhöz hasonló virágzatot alkotnak. Közel 100 fajtája van, hazánkban 18 fajta lelhető fel. Szürkészöld színű, évelő növény. Az íze aromás, kesernyés. Csak a fehér virágú cickafark-fajok rendelkeznek gyógyhatással!

Évelő növény a szára 20-80 cm-re nő meg. Levelei lándzsásak vagy szálas lándzsásak, 2-3-szorosan szárnyasan összetettek oldalukon akár 50 levélke is kialakulhat. Virágai sugárvirágok, melyek 4-9 mm széles sátorozó bugákat alkotnak, a fészkek 4-6, fehér vagy rózsaszín sugárvirágból állnak.

 

Virágzata felfelé álló, kicsiny fészkekből összetett sátorozó buga. Színe fehér, sárga,  ritkán pirosas. A virágzás júniustól késő őszig tart.

Termései 2 mm hosszú kaszatermések. Rovar és önmegporzású elterjedését a szél és a hangyák is segítik. Változatos formavilágú faj. A dombvidéktől egészen a havasok aljáig gazdag rétek, legelők, szántóföldek, talajrepedések, erdők és útszegélyeken előfordul.

 

Hatóanyagai:

 

  • illóolaj (0,05-0,25 %) kamazulén, kámfor, szabinin, cineolpinén, borneol, mentol
  • azulén (8-10%)
  • gliko alkaloid (achillin)
  • poliinek (matrikária-észter)
  • szeszkviterpén-laktonok
  • glikozidikus keserűanyag
  • kolin
  • gyanta
  • akonitsav, szalicilsav
  • flavonoidok
  • triterpének
  • cseranyagok
  • szerves savak (hangya-, ecet-, szalicil- és sztearinsav)
  • kumarin
  • zsírosolaj

 

Felhasználható részei:

 

  • virágzó hajtása (Achillea millefolium herba)
  • virága (Achillea millefolium flos)
  • illóolaja (Aetheroleum millefolii)
  • levele (Achillea millefolium folium)
  • gyökere (Achillea millefolium radix)

 

 

Alkalmazás módja:

 

  • tea
  • tinktúra
  • ülőfürdő
  • öblögető szer
  • lemosás, borogatás
  • kenőcs

 

Tea: 1 púpozott teáskanál cickafarkfüvet adunk 1/4 liter forró vízhez, letakarjuk (hogy az illóolajok ne párologjanak el) 5-10 percig állni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk étkezések előtt vagy önmagában. Naponta 2-3 csészével is fogyaszthatunk.

 

Tinktúra: a növény alkoholos-vizes kivonata. Alkalmazása: 2×12 csepp, reggel és kora délután 1 dl vízben oldva.

 

Ülőfürdő: 100 gramm cickafarkfüvet (az egész növényről van szó) éjszakára 1 liter hideg vízbe áztatunk, letakarjuk és másnap felforraljuk, leszűrjük és hozzáöntjük a fürdővízhez. Az ülőfürdőt úgy használjuk, hogy az elérje a csípő szintjét. Az ülőfürdő időtartama: 10-15 perc. Utána nem töröljük szárazra a bőrt, hanem, fürdőköpenyt veszünk és 15-20 percre ágyba bújunk.

 

Öblögető szer: A fent leírt módon elkészítjük a teát és azzal öblögetjük a szájüreget. Fogíny- és szájnyálkahártya gyulladás esetén alkalmazzuk.

 

Lemosás, borogatás: Tisztítja a tág pórusú, zsíros bőrt. Szemgyulladások kiegészítő kezelésére is alkalmas, valamint segíti a sebgyógyulást. Szeszes kivonata fájdalomcsillapító és izomlazító tulajdonsággal rendelkezik.

 

Kenőcs: felmelegítünk 90 gramm sótlan vajat vagy disznózsírt, hozzáadunk 15 gramm friss összeaprított cickafarkvirágot, 15 gramm apróra vágott málnalevelet, jól átsütjük, kevergetjük és levesszük a tűzről. Másnap az egészet felmelegítjük kicsit, egy vászonkendőn átnyomjuk, és az előkészített, tiszta edényekbe töltjük. Utána a népi gyógyászat külsőleg nehezen gyógyuló sebek gyógyítására alkalmazta. A kenőcsöt használat után hűtőszekrényben tároljuk!

 

A cickafarkfű élettani és gyógyhatásai:

Női ivarszervek:

 

A cickafarkfű elsősorban a nők problémáit orvosolja, kedvezően befolyásolja a női medence szerveit. Javítja a kismedencei térség vérellátását, elősegíti a ciszták felszívódását.

A növény segít a rendszertelen menstruáció esetén és a változókor tüneteinek az enyhítésében.

Petefészek-gyulladás, mióma és hüvelygyulladás kiegészítő kezelésében is hatásos. Petefészek-gyulladásnál a tea fogyasztása mellett ülőfürdő alkalmazása is javallt, gyakran már az első cickafark-ülőfürdő jelentősen csökkenti a fájdalmakat, azonban a gyulladás csökkentéséhez tartós kezelésre van szükség. Miománál (a méhizomzat jóindulatú daganata) is ülőfürdővel kombináljuk a teafogyasztást. Hüvelygyulladás esetén a cickafarkfű teával irrigálhatunk is.

A növény rendszeres alkalmazása megszünteti az alhasi görcsös fájdalmakat, és jelentős mértékben enyhíti a menstruációs fájdalmakat.

 

Emésztőrendszer:

 

Az emésztőrendszer gyulladásos megbetegedéseinél előnyösen érvényesül a cickafarkfű gyulladáscsökkentő hatása. Gyomorgörcsöknél, bél- és epebántalmaknál, gyomor- és bélhurutnál egy 3 hetes cickafarkfű kúra (tea vagy tinktúra formájában) már jelentős eredményt hoz.

Mivel nem irritálja a beleket, de azokat megtisztítja, így biztosítja a rendszeres székletürítést.

Szabályozza a belek mozgékonyságát, csökkenti a puffadást, javítja az étvágyat. Kutatások is igazolták a kesernyés cickafarktea vagy tinktúra hatékonyságát étvágytalanságnál. Ez esetben a teát vagy tinktúrát étkezés előtt fél órával fogyasszuk.

 

 

 

 

Főleg görcsökkel járó emésztési panaszoknál használatos. Serkenti az emésztést, fokozza a bélbolyhok tevékenységét, gázhajtó hatású, ezáltal csökkenti a puffadtság és telítettségérzetet. A növény teája vagy tinktúrája – kiegészítő kezelésként – alkalmas gyomor-, patkóbél-, nyombélfekély kezelésére.

 

Vastagbélgyulladás és vastagbélhurut kiegészítő kezelésére is alkalmas a növény.

A növény rendszeres használata megtisztítja a májat, az epe utakat és magát az epehólyagot is. Hatásos epehajtó szer, illetve gátolja az epében a koleszterinkövek kialakulását. Azoknak is ajánlott a növény, akik már átestek epekőműtéteken, nehogy újraképződjenek a kövek.

 

Szív- és érrendszer:

 

A növény hatásos az érgörcsök csökkentésében is, hatékonyan alkalmazható migrénes rohamokban (főként, ha azt az időjárási front váltotta ki.) Ilyenkor a teáját jó melegen kell kortyolgatni.

A cickafarkfű hatékony gyógynövénynek bizonyult az angina pectoris kiegészítő kezelésében is.

A növény tisztítja a vért és serkenti a csontvelői vérképzést.

Vénás keringési zavarok valamint visszértágulás esetén is hatásos gyógynövény a cickafark. Ilyen esetekben mind belsőleg (tea vagy tinktúra), mind külsőleg borogatásként alkalmazható. A kívánt eredmény eléréséhez 6-8 hetes alkalmazás szükséges.

 

Vese- és húgyhólyag:

 

A növény gyulladáscsökkentő hatása következtében hólyaghurut esetén is hatásos.

Nyugtató hatása révén a növény ajánlható a gyerekek éjjeli ágybavizelésének kezelésére, valamint az időskori inkontinencia enyhítésére.

A cickafarkfű magas káliumtartalma miatt erősíti a renyhe húgyhólyagot, támogatja a veseműködést, anélkül, hogy izgatóan hatna rá.

A már kialakult vesemedence gyulladás kiegészítő kezelésére is alkalmazható a gyógynövény tea vagy tinktúra formájában, mindaddig, amíg a kórfolyamat le nem zajlik.

 

Férfi genitáliák:

 

A növény teája vagy tinktúrája belsőleg fogyasztva hatékony kiegészítő kezelés prosztatanagyobbodás esetén. Ebben az esetben a teát vagy a tinktúrát ciklikusan kell fogyasztani. 1 hónapi alkalmazás után 1 hét szünet következik, majd további 1 hónapig alkalmazhatjuk.

 

A cickafark, mint gyógynövény szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása):

 

  • kamilla (Matricaria chamomilla)
  • körömvirág (Calendula officinalis)
  • kisvirágú füzike (Epilobium parviflorum)
  • koriander (Coriandrum sativum)
  • kukorica (csíra) (Zea mays)

Figyelem:

 

Nagyobb dózisban a cickafarkfű a vizeletet sötétbarnává színezheti, de ez nem betegség, hanem természetes velejárója a növény alkalmazásának. Egészséges felnőttek, nem állapotos és nem szoptató nők számára a cickafarkfű a szokásosan ajánlott mennyiségben biztonságosnak tekinthető.

 

A fészkes virágzatúakkal szembeni érzékenység esetén a növény alkalmazása nem ajánlott!

 

A cickafarkfű gyógyászati alkalmazásáról kérdezze meg orvosát, a pontos diagnózis felállítása szakképzett orvos feladata!

 

Kné Tóth Timcsi – Timcsi Gyógynövénykert és a Kicsi kertem szép virágai oldalak szerkesztője

http://timcsigyogynoveny.blogspot.com

http://disznovenyabc.blogspot.com

 

Ex Libris - Kalendárium a Kereteid Kitörléséhez - AJÁNDÉK pdf: http://kerekegeszember.hu/ajandek-naptar/

Porszem Meséi - mesekönyv részlet AJÁNDÉK pdf - felnőtteknek és gyerkőcöknek: http://kerekegeszember.hu/porszem-ajandek/

Szólj hozzá!